• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
,,NOC Z ANDERSENEM" PDF Drukuj Email

„Nikt nie rodzi się czytelnikiem - czytelnika trzeba wychować”: takie motto przyświecało spotkaniu zorganizowanemu
1 kwietnia 2011 roku, w naszym Przedszkolu z okazji 206 rocznicy urodzin H.Ch. Andersena i Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Organizatorem uroczystości była grupa dzieci 5-letnich „Bratki” pod kierunkiem wychowawcy Anny Bartczak-Polerowicz.

W rolę Andersena, jako małego chłopca wcielił się wychowanek Adrian Nitka, który zaprosił zebranych gości w „baśniową podróż”. Dzieci zaprezentowały pięć baśni H.Ch. Andersena: „Calineczkę”, „Brzydkie kaczątko”,” Królową Śniegu”, „Księżniczkę na ziarnku grochu” i „Dziewczynkę z zapałkami” przedstawiając scenki z tych utworów w formie montażu słowno- muzycznego. Rolę dorosłego baśniopisarza „zagrała” nauczycielka grupy Anna Bartczak – Polerowicz, która w zabawowo - humorystycznej formie przedstawiła życie i twórczość  Andersena. Przeprowadziła także dla zgromadzonej społeczności przedszkolnej (dzieci z poszczególnych oddziałów, pracowników, a także studentek odbywających praktyki w naszej placówce), zabawy: między innymi baśniowe zagadki, tajemniczy kuferek – zabawa dydaktyczna w rekwizyty. Głośnego czytania fragmentów wybranych baśni podjęli się dostojni goście Pana Andersena:

- Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna p. Czesław Kruczek,

- Przewodniczący Komisji Oświaty i Sportu p. Ryszard Karmoliński,

- Pani bibliotekarka Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Filia nr 1 Urszula Piątyszek,

- Wieloletni sojusznik i przyjaciel naszego Przedszkola pani Leokadia Mikuła,

- Przewodnicząca Rady Rodziców p. Aneta Dopierała.

W blasku urodzinowych świec i przy nastrojowej muzyce mały Andersen częstował gości i wszystkie dzieci tortem. Zebrani otrzymali też okolicznościową gazetkę przedszkolną zatytułowaną „Polne Kwiaty Andersenowi”, a także dokonali pamiątkowego wpisu do kroniki przedszkolnej.
    Goście, rodzice i dzieci zwiedzali galerię poświęconą baśniopisarzowi oraz wystawę baśni
i prac dzieci ze wszystkich oddziałów. Do przygotowania uroczystości aktywnie włączyli się także  rodzice dzieci z oddziału III, którym podziękowała pani Dyrektor Mariola Ilnicka. Nikt z zebranych na urodzinowym spotkaniu nie miał wątpliwości, że
H.Ch. Andersen w sercach naszych żyć będzie na wieki!

Zdjęcia z uroczystości znajdują się w naszej galerii. Zapraszamy!