• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
POLICJANTKI Z SIERŻANTEM PYRKIEM W PRZEDSZKOLU PDF Drukuj Email

Wiek przedszkolny to czas intensywnego rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka oraz zaspakajania jego naturalnej ciekawości o otaczającym świecie. Już od najmłodszych lat u dzieci kształtuje się pożądane nawyki, wprowadza się w świat wartości dotyczących m.in. szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Edukacja związana z bezpieczeństwem jest fundamentalnym prawem socjalnym dziecka gwarantowanym przez Konwencję o Prawach Dziecka.

Mając to na uwadze podejmuje się w naszym przedszkolu – Przedszkolu nr 6 - różnorodne zadania zmierzające do zagwarantowania dziecku bezpieczeństwa, kładzie się nacisk na zapoznanie dzieci ze sposobem radzenia sobie w sytuacjach trudnych, zagrażających zdrowiu i życiu oraz na wzbudzaniu w nich czujności w celu zapobiegania ewentualnym zagrożeniom.

1

2

Realizację celów dotyczących bezpiecznego zachowania się w przedszkolu, domu i na ulicy w roku szkolnym 2017/2018 rozpoczął teatrzyk kukiełkowy pt: ”Jestem bezpieczny na ulicy i w domu”, na który 22 września 2017r. do sali Bławatków zaproszono dzieci z oddziału II, III i IV. Zadaniem teatrzyku było przypomnienie i promowanie bezpiecznego poruszania się przedszkolaków w ruchu ulicznym z zachowaniem podstawowych zasad poznawanych przez dzieci zarówno podczas codziennych spacerów jak i podczas licznych zajęć dydaktycznych o podobnej tematyce.

3

4

Finalnym punktem realizacji wrześniowych zadań o bezpieczeństwie była wizyta w naszym przedszkolu przedstawicielki Gnieźnieńskiej Policji –mł. asp. Agnieszki Franckiewicz w towarzystwie asystentki i uwielbianego przez dzieci sierżanta Pyrka.

Wizyta miała miejsce 29 września 2017 r., w godzinach dopołudniowych w sali „Bławatki”, a zorganizowana została przez nauczycielkę G. Karwasińską.

5

6

1112

13

W obecności Policjantki przedszkolacy utrwalili sobie zasady prawidłowego przechodzenia przez ulicę z sygnalizacją świetlną i bez niej, znaczenie posiadania odblasków w ruchu ulicznym, potrzebę zapinania pasów w samochodzie oraz zaznajomili się z zasadami zachowania się w obecności nieznajomego czy podczas zgubienia się w dużym sklepie. Podczas spotkania dzieci spontanicznie dzieliły się swoją wiedzą z zakresu ruchu drogowego, doświadczeniami wynikającymi z podróżowania samochodem z rodzicami czy znajomością numerów alarmowych. Chcąc zapamiętać szczególnie nr alarmowy 112 – pani Agnieszka podpowiedziała dzieciom niecodzienny sposób: mamy 1 usta, 1 nos, 2 oczu.

7

8

9

Spotkanie zakończyło się przystawieniem dzieciom na rękach pieczątek – tatuaży, wspólnym pamiątkowym zdjęciem z sierżantem Pyrkiem i wręczeniem przybyłym Gościom jesiennych kwiatów, folderu Przedszkola nr 6 i kalendarzyków na trwający jeszcze 2017 rok.

10