• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
ŚWIĘTO PYRY U "POLNYCH KWIATÓW" PDF Drukuj Email

1

W czwartek 6 października spotkały się wszystkie przedszkolaki na uroczystości podczas, której główną rolę odgrywał ziemniak-najpopularniejsze warzywo w Polsce.

2

3

Po powitaniu wszystkich przez panią dyrektor M. Ilnicką dzieci z poszczególnych oddziałów zaprezentowały swoje kukiełki z pyry zrobione na zajęciach w przedszkolu, a także z rodzicami w domu. Każda z prac była ciekawa i oryginalna-od kartoflanych postaci np. rolnika i jego żony czy kucharza po zwierzęta takie jak stonoga, jeżyk, pająk czy zajączek.

5

6

Program jesiennego pikniku, który przygotowały panie: Iwonka i Ania był bardzo urozmaicony. Najpierw dzieci poznały historię ziemniaka opowiedzianą w formie mini teatrzyku-historyjki obrazkowej. Potem przyszedł czas na konkursy i zawody m.in. rzuty ziemniaków do wiadra, wykopki, bieg z pyrą na łyżce przeplatane rymowankami i przyśpiewkami.

7

8

Była też i konkurencja Mistrz obierania ziemniaków oczywiście dla dorosłych-pracowników przedszkola i obecnych na uroczystości rodziców, którym serdecznie dziękujemy. Najważniejszy był humor, uśmiech i dobra zabawa.

9

10

Ziemniak w polskiej kuchni to niemalże narodowe warzywo. Ze względu na swe znaczenie i popularność znany jest w Polsce pod licznymi nazwami lokalnymi, z którymi zapoznano przedszkolaków. Dzieci i rodzice wspólnie wymyślali ziemniaczane potrawy, a przedszkolne panie kucharki serwowały w tym dniu same przysmaki-tradycyjne pyry z gzikiem oraz pyszny kisiel na bazie ziemniaczanej skrobi.

11

12

Na zakończenie imprezy każda grupa otrzymała pamiątkowy dyplom i ziemniaczane chipsy.

13

14

Święto Pyry zorganizowane zostało m.in. w ramach realizowanego w naszym przedszkolu programu regionalnego „Moje miasto Gniezno i ja”. Zamierzone cele osiągnięto- dzieci świetnie się bawiły aktywnie uczestnicząc w zabawach i konkurencjach sportowych, poszerzyły swoją wiedzę na temat ziemniaków, ich właściwości odżywczych kultywując wielkopolskie tradycje.

15