• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
"WIOSENNY SPACER" - VI EDYCJA PLENERU MALARSKIEGO PDF Drukuj Email

W maju przyroda jest w pełnym rozkwicie, więc Przedszkole nr 6”Polne Kwiaty” zaprosiło przedszkolaków z gnieźnieńskich przedszkoli na „Wiosenny spacer”- już VI edycję Międzyprzedszkolnego Konkursu Malowania w plenerze na sztalugach, które odbyło się 20.05.2016r.

DSC02594 Kopiowanie

Wzięło w nim udział siedem przedszkoli:

Przedszkole nr 2–„Źródełko”- Aleksandra Kwapiszewska, Martyna Maciejewska

Przedszkole „Słoneczko”- Anna Rudawska, Zofia Paruszewska

Przedszkole „Mali odkrywcy”– MILENIUM Lena Menz, Julia Ksiądzyna

Przedszkole nr 8 „Mali Polanie - Amelia Kurzępa, Wiktoria Długosz

Przedszkole ”Leśna Kraina PORKOM- Amelia Rachel, Antonina Tanaś

Językowe Przedszkole „PRYMUS”- Greta Pilichowska, Laura Halicka

Przedszkole nr 6 „Polne Kwiaty”- Oliwia Więckowska, Maja Kłoszewska

-organizatorzy

4

Zebrane dzieci, ich opiekunów i zaproszonych gości v-ce Prezydenta Miasta Gniezna-Michała Powałowskiego, kierownika Biblioteki Filia nr 1-Urszulę Piatyszek, v-ce przewodniczącą Rady Osiedla-Leokadię, Mikułę, przedstawiciela rodziców- Irenę Czyż serdecznie powitała dyrektor Przedszkola nr 6 Pani Mariola Ilnicka. Po czym krótko nakreśliła historię kolejnych edycji Międzyprzedszkolnego Konkursu MALOWANIE W PLENERZE NA SZTALUGACH oraz współpracę pomiędzy Przedszkolem nr 6 a zaproszonymi na plener placówkami.

29

W klimat wiosennego spaceru wprowadziły uczestników konkursu dzieci z grupy ,,Bratki”, które piosenkami, wierszami i układami tanecznymi starały się oddać piękno, kolor  wiosennej przyrody. Krótka artystyczna wypowiedź dzieci zawierała przesłanie skierowane do przedszkolaków i zaproszonych dorosłych gości, że warto jest odejść od współczesnego świata środków IT i pójść na spacer. Kontakt z przyrodą to  dla dzieci nie tylko zdrowie ale też szerokie spektrum doznań estetycznych i wiele radości np. z obserwacji skaczącej żabki, ślimaka czy motyla.

Następnie głos zabrała pani Basia Pisarek- nauczycielka- plastyk Przedszkola nr 6 w Gnieźnie przybliżając uczestnikom konkursu technikę malowania farbą plakatową. Nie jest ona łatwa, ale daje możliwość uzyskania pełnych kolorów, dzięki domieszce bieli kryjącej nie prześwituje, jak w akwareli. Po czym wszyscy udali się „w plener” zorganizowany na tarasie P6 ,a dzieci przystąpiły do tworzenia swoich obrazów pod czujnym okiem jury. Głosem doradczym przedszkolakom służyła pani Basia instruując je, jak należy uzyskiwać barwy pochodne oraz złamane. Małym malarzom-artystom przyglądał się także Pan Prezydent Powałowski żywo interesując się tematyką prac plastycznych. Ładna słoneczna pogoda sprzyjała takiej formie spędzenia czasu-powstały więc przepiękne obrazy, które zostały zaprezentowane na galerii w holu naszej placówki.

Komisja konkursowa przyznała wszystkim uczestnikom pleneru równorzędne nagrody. Uzdolnieni przedszkolacy otrzymali z rąk Pani dyrektor Ilnickiej i Pana Prezydenta Powałowskiego pamiątkowe dyplomy, a upominki m.in. przybory malarskie i pisemko Przedszkola nr 6 Polne Kwiaty o tematyce wiosennej wręczyli im obecni na konkursie goście-sojusznicy Przedszkola nr 6.

40

Ponad to Pani dyrektor M. Ilnicka po zasięgnięciu opinii plastyczki-Barbary Pisarek postanowiła przyznać dodatkową Nagrodę Dyrektora dla Przedszkola „Leśna Kraina”- PORKOM. Ta praca malarska uwzględniała szczegóły, dzieci najlepiej mieszały kolory, bardzo dobrze złamali odcień niebieskiej farby- nie były to „farby prosto z tubki”.

41

Pamiątkowe dyplomy otrzymały też panie, które przygotowywały swoich podopiecznych do konkursu: Elżbieta Ciechanowska, Magdalena Domagała,

Karolina Galus, Marta Bogucka, Dorota Lisiecka, Karolina Pazderska, Karolina Bręklewicz, Katarzyna Nowaczyk i Barbara Pisarek.

Plener malarski zakończono pamiątkową fotografią i poczęstunkiem dla jego uczestników podczas, którego dzieci znakomicie rozwiązywały wiosenne zagadki.

Działania podejmowane przez przedszkolaków przy użyciu sztalug są jednym z lepszych sposobów wspomagających rozwój osobowości małego artysty. Ta forma malowania wyzwala emocje i uczucia u dzieci, pozwala na samorealizację i zaspokaja potrzebę ekspresji. Zadaniem nauczycieli jest stymulowanie do takich działań, aby rozwijać zdolności dzieci i kształtować twórczą postawę, osobowość dziecka, która zarazem zwiększa szansę powodzenia w szkole i w życiu. Kto wie, może okaże się, że przekazując wiadomości o sztuce mamy szansę, że za kilka lat znajdzie się dziecko, które stwierdzi, że po raz pierwszy malowało na sztalugach – właśnie w Przedszkolu nr 6 w Gnieźnie.

42

Patronat Honorowy Konkursu sprawował Prezydent Miasta Gniezna Pan Tomasz Budasz, któremu mali artyści-malarze i organizatorzy bardzo dziękują także za nagrody.

43

44

45

4647

48