• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
15 maja Dzień Niezapominajki PDF Drukuj Email

"Niezapominajki"


M. Konopnicka

alt

Niezapominajki
to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
patrzą rybim oczkiem.

Gdy się płynie łódką,
Śmieją się cichutko
I szepcą mi skromnie:
„Nie zapomnij o mnie”.

 

W piątek 13 maja obchodzony był w Przedszkolu nr 6 „Polne Kwiaty” Dzień Polskiej Niezapominajki i Międzynarodowy Dzień Rodziny – całej przedszkolnej rodzinki. W każdej sali zorganizowano okolicznościowe wystawy, kąciki z okazami niezapominajek-tych bardzo subtelnych i wdzięcznych kwiatków, a dzieci i panie ubrane „na niebiesko” przystąpiły do wspólnego świętowania.

W ramach kampanii Cała Polska czyta dzieciom przedszkolaki słuchały poezji i rozwiązywały zagadki o kwiatach utrwalając ich barwy i poznając jednocześnie ich symbolikę. Wspólnie recytowały także wiersz M. Konopnickiej pt.”Niezapominajka”.

„Bławatki” i „Bratki” po raz drugi spotkały się na teatralnej scenie i w pracowni malarskiej (pierwsze spotkanie odbyło się jesienią pt.”Idzie zima, chudy nie przetrzyma”) by w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej PRZEDSZKOLAK WIDZEM I AKTOREM wspólnie podejmować różnorodną aktywność inspirującą dzieci do twórczego działania. Poznały historię powstania Święta Niezapominajki, które obchodzone jest w Polsce już od czternastu lat jako odpowiednik walentynek. Następnie przedszkolaki uczestniczyły w dwujęzycznym teatrzyku sylwet pt.”Niezapominajki-kwiatki z bajki”(w j. polskim i angielskim).Po czym gościnna sala” Bławatków” zamieniła się w pracownię malarską-dzieci na sztalugach i folii malarskiej wyczarowywały przepiękne pejzaże-niezapominajki rosnące w naturalnym środowisku jak i w wazonach.

Wspólnie spędzone przedpołudnie zakończyły prace ogrodnicze –sadzenie oczywiście niezapominajek zwanych także niezabudką na przedszkolnych rabatkach.

Tak zorganizowana uroczystość miała na celu promocję obchodów obu świąt, rozwijała zainteresowania przyrodnicze, szacunek dla piękna polskiej przyrody.

NIEBIESKI DZIEŃ jeszcze bardziej zintegrował naszą przedszkolną rodzinkę.

 

Tym razem niebieski dzień w "szóstce" - fotorelacja z "Dnia Niezapominajki".

1

2

Teatrzyk dla "Bratków" i "Bławatków "Niezapominajki - kwiatki z bajki" w języku polskim i angielskim

3

4

5

6

7

8

9

Malujemy niezapominajki.

10

I jeszcze na sztalugach.

11

Praca gotowa.

12

13

Sadzimy niezapominajki.

14

A teraz trzeba podlać.

15

16

Ja też podleję niezapominajki.

17

18

"Stokrotki" też lubią niezapominajki.

19

"Maki" czy niezapominajki?

20

21

Niezapominajkowa łąka.