• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
„GNIEZNO- MIASTO KRÓLÓW” - V EDYCJA MALOWANIA W PLENERZE PDF Drukuj Email

Rok 2015 został ogłoszony Rokiem Koronacji w Mieście Królów, więc Przedszkole nr 6 „Polne Kwiaty” włączając się do gnieźnieńskich obchodów rocznicowych zorganizowało 9 czerwca V już edycję konkursu plastycznego Malowanie w plenerze ,tym razem pod hasłem GNIEZNO-MIASTO KRÓLÓW.

1

Do konkursu zaproszone zostały dzieci i nich opiekunowie z gnieźnieńskich przedszkoli. Jego celem było zainteresowanie przedszkolaków historią naszego Gniezna, rozwijanie wyobraźni dziecięcej, pomysłowości i oryginalności (kreatywności tworzenia i rozumienia tematu) oraz umożliwienie małym artystom zaprezentowania swojego talentu w formie malarstwa sztalugowego.

8

Zgłosiło się sześć przedszkoli:

1.Przedszkole nr 2 Źródełko

2.Przedszkole nr 3 Kubuś Puchatek

3. Przedszkole nr 8 Mali Polanie

4. Przedszkole nr 14 Mali Piastowie

5. Przedszkole nr 17 Piastowska Gromada

6.Przedszkole nr 6 Polne Kwiaty (organizatorzy)

9

Tradycyjnie- jak co roku- zebranych przedszkolaków i gości m.in. Radnego Rady Miasta Gniezna Pana Ryszarda Karmolińskiego, Radę Osiedla Grunwaldzkiego w osobie Pani Leokadii Mikuły, Kierownika Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna Panią Urszulę Piątyszek w udekorowanej „po królewsku” przedszkolnej sali serdecznie powitała Dyrektor Przedszkola nr 6 Pani Mariola Ilnicka.

10

Najpierw przybliżyła dzieciom i dorosłym zagadnienia poszczególnych pięciu konkursów malarskich w „szóstce” podkreślając, że tematyka kolejnych edycji nawiązywała do aktualnych wydarzeń w Polsce i na świecie.

11

Następnie wszyscy zaproszeni zostali do obejrzenia i wysłuchania montażu słowno-muzycznego pt. „GNIEZNO, GNIAZDEM POLAN” w wykonaniu dzieci z oddziału III Bławatki przygotowanego pod kierunkiem nauczycielki Grażyny Karwasińskiej z Przedszkola nr 6. Widzowie mogli zobaczyć inscenizację legendy o powstaniu Gniezna, paradę dawnych wojów, czy uroczy taniec panien z grodu Lecha z koszami pełnymi polnych kwiatów.

12

Nie zabrakło też symbolicznego przekazania korony królewskiej przez cesarza Ottona Bolesławowi Chrobremu. Po czym pojawiła się nauczycielka - Pani Basia, jakże odmieniona w stroju z dawnej epoki wprowadzając niezwykłego gościa-absolwenta naszego przedszkola przebranego w strój średniowiecznego woja, który zaprezentował zebranym elementy swojego stroju-woja tarczownika (powoływanego pod broń do obrony terytorium władcy): tunikę przewiązywaną krajką, skórzane buty, kaftan, żelazny hełm i podstawowe uzbrojenie (włócznię, topór i łuk) oaz wyprawione skóry zwierzęce. Chętne dzieci miały też okazję przymierzyć elementy stroju.

13

Uzbrojenie oraz wizerunek woja (Pana Jakuba Mazura, któremu serdecznie dziękujemy za interesującą prezentację) przybliżyły dzieciom dokładniej postać naszych przodków, ich styl życia, ubierania oraz zachęciły do tego, aby od najmłodszych lat zacząć interesować się historią, a szczególnie tą, która dotyczy naszego regionu.

14

Następnie dzieci uczestniczące w konkursie przeszły do sztalug i po wysłuchaniu krótkiego komentarza plastyczki Pani Basi Pisarek przystąpiły do pracy. Poprzez wyobraźnię dały popis swojej ekspresji plastycznej malując w dwuosobowych zespołach - jedną pracę na dużym formacie. Powstały przepiękne prace malarskie ukazujące m.in. Katedrę gnieźnieńską, Orła Białego i Króla Bolesława Chrobrego (dzieci dowiedziały się również, że w Gnieźnie było koronowanych aż pięciu królów Polski). Powstawaniu barwnych obrazów bacznie przyglądało się Jury, które ze względu na atrakcyjność i oryginalność wszystkich prac postanowiło przyznać równorzędne nagrody dla wszystkich uczestników konkursu.

15

Z rąk Pani Dyrektor Ilnickiej pamiątkowe dyplomy otrzymali: Filip Rydlewski, Marcel Kozłowski, Syntia Fritzkowska, Wiktoria Kaszyńska, Roksana Jaworska, Vanessa Zaremba, Martyna Sołtysiak, Jakub Sołtysiak, Iga Lachiewicz, Maja Sypniewska, Kalina Ambrożak, Nikodem Mikuła. Drobne upominki małym malarzom wręczyli obecni na konkursie goście. Pani Ilnicka podziękowała też nauczycielom, którzy przygotowali przedszkolaków do konkursu i organizatorom wręczając dyplomy-podziękowania dla pań i poszczególnych placówek. Zarówno dzieci, jak i dorośli otrzymali także okolicznościowe wydanie pisemka Przedszkola nr 6 Polne Kwiaty-Gniezno, Miasto Królów ,nowe foldery Przedszkola 6 oraz zwiedzili galerię-wystawę poświęconą koronacjom królewskim i naszemu miastu dawniej i dziś przygotowaną przez A.Polerowicz, B.Pisarek, N.Wilczyńską.

16

Imprezę zakończył słodki poczęstunek w trakcie którego dzieci rozwiązywały zagadki związane z tematyką konkursu.

Niestety deszczowa pogoda nie pozwoliła przeprowadzić prac malarskich w ogrodzie tylko w przedszkolnym holu ale najważniejsze, że wszystkim dopisywał dobry humor i byli zadowoleni z tak spędzonego przedpołudnia, które zintegrowało gnieźnieńskie przedszkola.

Patronat honorowy nad konkursem sprawował Prezydent Miasta Gniezna Pan Tomasz Budasz.

17

18

19