• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
DZIEŃ DZIECKA Z HISTORIĄ PDF Drukuj Email

W tym roku dzieci z Przedszkola nr 6 spędziły Dzień Dziecka historycznie. Drugiego czerwca po krótkiej autokarowej podróży w czasie której dzieci mogły podziwiać piękno wielkopolskich krajobrazów przedszkolacy stanęli przed drewnianymi wrotami osady w Rezerwacie Archeologicznym –Grodzie Piastowskim w Gieczu.

11

Tam powitała ich sympatycznie uśmiechnięta przewodnik muzeum-Pani Magda, która wyglądała bardzo współcześnie, jednak jej ubiór był z innej epoki. Przechodząc przez drewniane wrota Maki, Stokrotki, Bławatki i Bratki przeniosły się ponad 1000 lat wstecz do czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

12

Po powitaniu pani przewodnik bardzo krótko i przystępnie dla dzieci przedstawiła historię grodu Giecz i zaprosiła najstarsze przedszkolaki do zajęć warsztatowych na powietrzu w osadzie edukacyjnej. (Maluszki natomiast rozpoczęły od zwiedzania muzeum i rywalizacji w konkurencjach sportowych).

13

Poszczególne drużyny (oddziały przedszkolne) miały za zadanie wykonanie chorągwi ozdobionej herbami wymyślonymi i narysowanymi przez dzieci. Proporce poszczególnych grup prezentowały się bardzo okazale.

14

Następnie drużyny zostały zaproszone na polowanie , każde z dzieci miało za zadanie odszukać pięć śladów zwierząt , które ukryły się na terenie rezerwatu. To zadanie wszyscy wykonali wzorowo. Dalszym etapem zabawy było przyporządkowanie znalezionych tropów do odpowiednich zwierząt i oczywiście „łowy na grubego zwierza” czyli rzuty woreczkami do tarcz - makiet zwierząt. Dzieci były bardzo dumnie ze swoich celnych rzutów.

15

Następnie zostały poproszone o wykonanie dla siebie amuletów z masy solnej, które miały ich drużynie przynieść szczęście w boju, zapewnić powodzenie i uchronić od wrogów. Pięknie i kolorowo pomalowane talizmany wysuszone na słońcu dzieci zabrały na pamiątkę do domu. Następną atrakcją było wspólne narysowanie na bardzo długim zwoju papieru - dworu księcia Mieszka i tutaj dzieci wspierała naturalna dziecięca fantazja.

16

Najdłuższy obraz prezentował się wspaniale. Jak na prawdziwy dwór książęcy przystało musiał odbyć się także bal i tutaj dzieci wykazały się umiejętnościami tanecznymi godnymi rycerzy i dam dworu podczas nauki średniowiecznego tańca. I chwila szczególna, bo na dworze pojawił się prawdziwy król z mieczem wykrzykujący bojowe hasła, które bardzo spodobały się dzieciom - chętnie wznosiły okrzyki razem z królem.

17

Jeszcze pamiątkowe zdjęcie z władcą i można było zjeść pyszną ucztę na której serwowano pieczone na ognisku kiełbaski i wielkopolskie drożdżówki. Po tak sutej uczcie lepiej zwiedzało się chaty rybaka, zielarki, zagrody dla zwierząt. Dzieciom szczególnie podobały się wykonane z drewna naczynia, łyżki czy zasłane skórami łóżka. Dużą atrakcją dla młodszych i starszych przedszkolaków były zabawy w domkach na terenie skansenu - mieszkaniach dawnych naszych przodków, specjalnie przygotowane dla małych dzieci, które w ten sposób poznały rodzaj budownictwa, dawny styl życia, zwyczaje.

18

Jeszcze krótki spacer do muzeum, zobaczyć relikty palatium na grodzisku i już pożegnaliśmy się z historią powracając uradowani i podekscytowani do przedszkola, w którym czekała na dzieci pyszna zupka oczywiście rodzice. Dla Maków był to pierwszy tak daleki wyjazd bez mamy i taty - „egzamin” ten zdały celująco.

19

Utrwaleniem zdobytych podczas wiadomości i umiejętności było głośne czytanie już w przedszkolu – w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom wybranych fragmentów książki Jarosława Grygucia „Tysiąc lat temu w Gnieźnie" i  rozwiązywanie zadań z „Przewodnika dla dzieci i rodziców po Muzeum Początków Państwa Polskiego”.

20

          Tak wielką wyprawa   Polnych Kwiatów zorganizowana została w ramach obchodów w naszym przedszkolu 2015 Roku - Roku Miasta Królów.

21

22

23

24

25