• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
NIEBIESKI DZIEŃ W PRZEDSZKOLU PDF Drukuj Email

Dzień Polskiej Niezapominajki i Międzynarodowy Dzień Rodziny u Polnych Kwiatów obchodzony był bardzo uroczyście. Piątek 15 maja był niebieskim dniem w naszym przedszkolu. Dzieci oraz panie ubrały błękitne stroje łącznie z niebieską biżuterią, ozdobami włosów, butów, paznokci, a każda z przedszkolnych sal przyozdobiona została w niebieskie kącki-żywe okazy niezapominajek, które przynieśli rodzice, dziadkowie aktywnie włączając się do przygotowania uroczystości.

5

Przedszkolaki w ramach Kampanii Społecznej CPCD słuchały wierszy i ciekawostek o niezapominajce-symbolu pamięci i innych wiosennym kwiatach, rozwiązywały zagadki, uczestniczyły w śpiewach, tańcach, zabawach ruchowych (m.in.”Niezapominajka rośnie”, „Niezapominajkowy taniec krzeseł”, „Wiosenna łąka”), malowały na sztaludze te piękne, modre kwiatki. Otrzymały też niezapominajkowy emblemat.

6

Najmłodsze „Maczki” dostały list od pani Ziemi, w którym przypomniała o zachowaniu dzieci, o tym, że należy dbać o przyrodę, chronić czystość naszych wód, dbać o dobro naszej planety, sortować śmieci, a  "Niezapominajka" jest kwiatkiem, który ma przypominać wszystkim, jak ważna jest każda roślinka. Wykonały indywidualne prace plastyczne (wazon z niezapominajkami), złożyły też przyrzeczenie, że od najmłodszych lat będą dbały o przyrodę, a jako order otrzymały niezapominajkowe opaski na głowę.

6A

„Stokrotki” pracowały zespołowo wykonując niebiesko-zieloną niezapominajkową łąkę dumnie prezentując wszystkim swoje dzieła.

Najstarsze „Bratki” i „Bławatki” poznały historię powstania tego święta z 2002 roku, które zainicjował redaktor Andrzej Zalewski prowadzący audycję Ekoradio w Programie I Polskiego Radia. Tak urzekła go uroda tych wdzięcznych kwiatków, że postanowił zorganizować Dzień Polskiej Niezapominajki jako odpowiednich Walentynek .Następnie dzieci miały okazję obejrzeć teatrzyk kukiełkowy pt.”Niezapominajki-kwiatki z bajki”, po którym na rabatce w przedszkolnym ogródku sadziły niezapominajki.

7

8

15 maja to także Międzynarodowy Dzień Rodzin –„Bratki” i ”Bławatki” dla swoich bliskich zrobiły bardzo ładną laurkę oczywiście z niebieskimi kwiatkami i subtelnym wierszem M. Konopnickiej „Niezapominajka”.

Niezapominajkowy dzień w przedszkolu uświetniło spotkanie kulturalne Artystyczny Kogel – Mogel pt.”Szafa grająca ”w którym aktywnie uczestniczyły wszystkie przedszkolaki poznając zwyczaje, modę, muzykę i tańce naszych dziadków i pradziadków.

Piątkowy dzień zakończyły wycieczki i spacery po okolicy w poszukiwaniu i podziwianiu niepozornych, ale jakże pięknych niezapominajek, których niebieska barwa w sekretnym języku kwiatów zarezerwowana jest dla wzniosłych uczuć – miłości do człowieka i do Ziemi.

9

NIEBIESKI DZIEŃ miał na celu propagowanie obchodów obu świąt, podkreślał rangę rodziny, rozwijał zainteresowania przyrodnicze, wrażliwość na piękno polskiej przyrody i jej poszanowanie.

10

Podejmowana przez dzieci różnorodna aktywność inspirowała do twórczego działania, wspólnego dbania o teren przedszkolny, pobudzała wyobraźnię dzieci. Była świetną zabawą.