• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
NAUCZYCIEL - ZAWÓD Z PASJĄ PANI LEOKADII PDF Drukuj Email

"Na równi z wychowaniem, kształceniem i nauczaniem należy postawić spotkanie"- pisał pedagog Bogdan Nawroczyński. Tą myślą kieruje się nasze przedszkole organizując dla dzieci "Spotkania z ciekawymi ludźmi".

"Ciekawi ludzie" to przedstawiciele różnych grup zawodowych oraz pasjonaci/ hobbyści. W tym roku szkolnym dzięki tak organizowanym zajęciom dzieci do tej pory miały okazję spotkać się m.in. z pisarką, kowalem, górnikiem, leśnikiem.

Kontynuując ten cykl 3 marca zaprosiliśmy emerytowaną nauczycielkę naszej placówki, długoletnią Dyrektor Przedszkola nr 6 – Panią Leokadię Mikułę. W spotkaniu uczestniczyła cała przedszkolna społeczność – dzieci ze wszystkich oddziałów oraz pracownicy.

1

Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały jak Pani Leokadia wspominała swoją młodość i okoliczności, w których zdobywała wiedzę, by zostać nauczycielką małych dzieci. Musiała pokonać wiele trudności, wykazać się dużą determinacją, by zdobyć wymarzony zawód – nauczycielki przedszkola. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadania o przygodach naszego gościa związanych z wyjazdem do szkoły - Liceum Wychowawczyń Przedszkoli w Pile i perypetiach związanych w życiem w internacie, w niełatwych, powojennych czasach. Wszyscy byliśmy pełni podziwu, gdy spontanicznie z olbrzymią ekspresją deklamowała wiersze, których uczyła się jako mała dziewczynka, nagradzając występ gościa gromkimi oklaskami. Dzieci dowiedziały się także, że Pani Mikuła ustawicznie kształciła się podnosząc swoje kwalifikacje pedagogiczne w Kaliszu i Poznaniu. Swoja pierwszą pracę podjęła jako 18-letnia osoba (z nakazu pracy) w Przedszkolu nr 6 (TPD), które była dwuoddziałowe.Była pomysłodawczynią nazwy Polne Kwiaty i autorka hymnu przedszkola.

2

Choć minęło już trochę czasu jak nie pełni funkcji dyrektora, stale współpracuje z naszą placówką. Zawsze służy radą, swoim bogatym doświadczeniem, z pasją i zaangażowaniem włącza się w życie przedszkolne przy organizacji festynów, Biegów Osiedla Grunwaldzkiego, konkursów itp. Życie jej było i jest przepełnione pracą społeczną dla dobra osiedla i miasta.

Wizyta gościa zbiegła się z rocznicą urodzin dostojnej seniorki, więc na zakończenie spotkania były życzenia, kwiaty i tradycyjne „Sto lat”.

"Dziecko musi mieć możliwość posługiwania się zmysłami, musi móc przyglądać się, przysłuchiwać i widzieć, co robią inni" twierdziła Maria Montessori (twórczyni systemu wychowania dziecka tzw. metodą Montessori). Tak organizowane zajęcia dostarczają dzieciom najwięcej wrażeń i wiadomości, co było celem spotkanie z Panią Leokadią Mikułą.