• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
,,POLNE KWIATY” Z LASEM ZA PAN BRAT PDF Drukuj Email

We wtorkowe przedpołudnie 27 stycznia przedszkolaki z oddziału II Stokrotki, III Bławatki i IV Bratki zebrały się w „stokrotkowej” sali, by powitać swoich gości: pracowników Nadleśnictwa Gniezno- Panią leśnik Karolinę i praktykantkę Ewę, a przede wszystkim by uczestniczyć w edukacyjnym spotkaniu poświęconym naszym lasom.

L1

Wizyta rozpoczęła się rozmową na temat jego mieszkańców. Do dyskusji aktywnie włączyły się dzieci, wspólnie z gośćmi próbując odpowiedzieć na pytanie: ” Dlaczego niektóre zwierzęta zasypiają na zimę, a inne nie?” Poruszono też problem dokarmiania ssaków i ptaków. Następnie przedszkolacy razem z prowadzącymi spotkanie zastanawiali się nad funkcją lasu w życiu człowieka. Wspólnie stwierdzono, że las daje ludziom: czyste i zdrowe powietrze, jest miejscem do odpoczynku i rekreacji, obdarowuje nas swoimi darami w postaci leśnych owoców, grzybów. Z lasu otrzymujemy drewno służące do produkcji papieru, mebli i różnych sprzętów np. drewnianych klocków, którymi uwielbiają się bawić dzieci.

L2

Zebrani mogli także obejrzeć i dotknąć rekwizyty, które przynieśli nasi goście m.in. poroża zwierząt, różne gatunki liści wykonane z drewna dla celów edukacyjnych. Pani Karolina opowiadała także o pracy leśnika np. zakładaniu szkółek drzew leśnych oraz zapraszała przedszkolaków do „leśnych spacerów” i odwiedzin nowego wigwamu.

L3

W dalszej części spotkania był czas na pytania ze strony dzieci i dorosłych kierowane do obu pań m.in. „Dlaczego w lasach zabija się jelenie?”, ”Czy w naszych lasach można spotkać żubry?”, „Jakie szkoły trzeba ukończyć, by zdobyć zawód leśnika?”, na które otrzymano wyczerpujące odpowiedzi.

Odwiedziny zakończyły się wzajemnym obdarowaniem się upominkami: Panie otrzymały od dzieci kwiaty i laurkę-podziękowanie, dzieci kolorowe ołówki, kredki i linijki- a więc przedmioty wyprodukowane z drewna. Natomiast przedszkole otrzymało książkę o lesie do wspólnego czytania i folder Nadleśnictwa Gniezno.

L4

Wizyta leśników miała na celu przybliżenie przedszkolakom wiedzy na temat ekosystemu leśnego i kształtowanie właściwych nawyków, zachowań na obszarach zielonych. A wyróżnienie jakie Przedszkole nr 6 „Polne Kwiaty” w Gnieźnie otrzymało ,,Lasom Przyjazny 2009” zobowiązuje zarówno pracowników przedszkola jak i wychowanków do przestrzegania zachowań proekologicznych i podejmowania działań, które umacniają naszą trwałą więź z lasem. Cele te w pełni realizujemy.

Dziękujemy mamusi Janka z oddziału IV Bratki za pomoc w zorganizowaniu spotkania!