• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
"UCZYMY SIĘ RAZEM ŻYĆ..." PDF Drukuj Email

W poniedziałek 27 października 2014 r., w godzinach dopołudniowych, zawitali do Przedszkola nr 6 ,,Polne Kwiaty” w Gnieźnie, do grupy „Bławatków”, niecodzienni goście – Maks z niepełnosprawnym przyjacielem Markiem – pacynki z Wielkopolskiego Forum Organizacji Osób z Niepełnosprawnością w Poznaniu.

3

Spotkanie było okazją do wprowadzenia dzieci w trudny temat niepełnosprawności wśród ich rówieśników. Uświadomiło przedszkolakom, że życie z ułomnością fizyczną jest trudniejsze ale nie jest niemożliwe. Na potwierdzenie tej tezy, dzieci wykonywały zadania z pozycji umownie przyjętego wózka inwalidzkiego, zwanego przez niepełnosprawnego Marka – „krążownikiem”. Przedszkolakom zaproponowano więc podniesienie kasztana z podłogi bez odrywania pleców od oparcia krzesełka bądź taniec „zakręcaniec”. W obu przypadkach wykonanie zadania było niemożliwe bez pomocy kolegi lub koleżanki. Wsparcie przyjaciela – tak jak w przypadku Marka i Maksa – było sprawą konieczną!

8

Od przybyłych Gości przedszkolacy otrzymali szczególne upominki: „złote korony” – dla dzieci najbardziej wyróżniających się w niesieniu pomocy innym i książeczkę dla każdej z grup pt.: „Jaś Lis” autorstwa Maliny Prześlugi – promującą szacunek i tolerancję dla odmienności fizycznej i psychicznej otaczających nas osób.

9

Spotkanie zakończyło się wspólnym, pamiątkowym zdjęciem i złożeniem przez dzieci obietnicy wykonania i przesłania do Poznania prac plastycznych pt.: „W co można się bawić z niepełnosprawnym Markiem?” w ramach kampanii na rzecz niepełnosprawności.

1011

Wizyta Marka i Maksa – dwóch pacynek - pozostanie z pewnością na długo w pamięci przedszkolaków.

PROJEKT JEST WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW PFRON BĘDĄCYCH W DYSPOZYCJI SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO.

Więcej zdjęć już wkrótce w Galerii. Zapraszamy!