• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
PRZEDSZKOLAK – ARCHEOLOGIEM I EKOLOGIEM PDF Drukuj Email

Tradycyjnie już - jak co roku we wrześniu – dzieci 5 i 6-letnie z oddziału III ”Bławatki” i IV „Bratki” wybrały się na jesienny piknik. Tym razem  odwiedziły Rezerwat Archeologiczny w Grzybowie koło Wrześni, korzystając z wielu różnordnych form aktywności edukacyjnej.

Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem zwiedziły interaktywną wystawę pt.”Gród Grzybowo – między plemieniem a państwem”. Miały okazję obserwować prace archeologiczne, podziwiały ekspozycje glinianej ceramiki oraz narzędzia codziennego użytku m.in. noże z żelaza, szydła, igły oraz dawne przedmioty zrobione z kości zwierząt.W pawilonie muzealnym swoim wyglądem przypominającym wał obronny grodu, dziewczynki uczestniczyły w zajęciach warsztatowych: Paciorków sznur – średniowieczne ozdoby, podczas których poznały ozdoby wykonywane z różnych surowców oraz własnoręcznie wykonywały kolię z kolorowych paciorków z modeliny. Chłopcy natomiast „pracowali” na powietrzu, w trakcie  warsztatów: Budujemy gród grzybowski zapoznali się z typami grodów z czasów średniowiecza oraz  zespołowo wykonali  makietę grodu przy użyciu gliny, patyków i kamieni. Dzieci w trakcie tych zajęć wykazały  się pomysłowością i oryginalnością rozwiązań oraz samodzielnością - co  było jednym z celów wycieczki.

Ciepła i słoneczna pogoda sprzyjała  zabawom rekreacyjno – sportowym  w małych zespołach na terenach zielonych otaczających wał obronny oraz obserwacjom przyrodniczo – ornitologicznym z lornetkami (okazały drzewostan dębów). Był też czas na wspólne ognisko z  pieczeniem kiełbasek, gorącą herbatą i słodką drożdżówką (zabrane z przedszkola), które bardzo zintegrowało przedszkolaków z obydwu oddziałów. Piknik zorganizowany został w okresie  przypadającej w tym roku Akcji  Sprzątania Świata, więc jednym z zadań jakie otrzymały dzieci było dokładne i staranne posprzątanie miejsca biwaku oraz najbliższego otoczenia.  Następnie  wszyscy  udali się na zwiedzanie zrekonstruowanych średniowiecznych chat, gdzie każdy z uczestników wycieczki miał możliwość zapoznania się z rodzajami  rzemiosł  i sfer aktywności dawnych mieszkańców grodu np. garncarstwo,rolnictwo, tkactwo, zielarstwo. Wycieczkę zakończyło podziwianie rozległej panoramy z tarasu widokowego. Dzieci pełne emocji i wrażeń bezpiecznie powróciły do przedszkola.

Wycieczka pod hasłem  PRZEDSZKOLAK – ARCHEOLOGIEM I EKOLOGIEM zorganizowana przez nauczycielki  przy współpracy z rodzicami i Komendą Powiatową Policji była bardzo udana. Zamierzone cele osiągnięto – dzieci aktywnie uczestniczyły w dawnym życiu kulturowym naszego regionu, prowadziły obserwacje ekologiczno-ornitologiczne, brały udział w Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata, a przede wszystkim aktywnie spędziły czas na powietrzu.

GRD_1

GRD_2

GRD_4

GRD_5

Więcej zdjęć już wkrótce w Galerii. Zapraszamy!